Archi-Plant

"Ogród to wielka sztuka cierpliwości"

Projektowanie

Projektowanie ogrodu.

Wizualizacje

 

Projekt nabiera kolorów, kształtów i uroku przyszłego ogrodu.

Spacer po ogrodzie

Wirtualny spacer po ogrodzie
Wejdź

Budowa ogrodu

Wiedza, doświadczenie, sprzęt i pasja zmieniają marzenie w rzeczywistość.

Smaller Default Larger

AKTUALNOŚCI

WIOSNA 

Przyroda budzi się do życia, jedna z piękniejszych pór roku nadchodzi. A więc pora zaplanować i powoli wdrażać wiosenne prace porządkowe.

Zacznijmy od sprawdzenia naszego sprzętu ogrodniczego lub przed rozpoczęciem sezonu dokonajmy zakupu potrzebnych narzędzi. Nożyce, sekatory (ręczne czy teleskopowe), grabie do liści będą niezbędne do naszych prac porządkowych. Jeśli zeszłoroczny sprzęt nie został wyczyszczony i odpowiednio zabezpieczony na zimę może to skutkować zakażeniem roślin bakteriami i grzybami oraz jego uszkodzeniem. 

Dobra rada: Zabezpiecz sprzęt przed korozją oraz bakteriami poprzez wyczyszczenie go(szczotka,woda itp.) po wykonanych pracach ogrodniczych, zdezynfekuj(wrzątek, alkohol w zależności od używanego sprzętu), a następnie zabezpiecz jego powierzchnie olejem lub preparatem WD-40.

 

 

OD CZEGO ZACZĄĆ WIOSENNE PORZĄDKI?

 Pora uprzątnąć nasze podwórko,a więc wszystko co pozostało po zeszłorocznej jesieni oraz zimowe niespodzianki skryte w śniegu. Następnie musimy zabrać się za rośliny które posiadamy w naszym ogrodzie. Pamiętajmy aby w euforii wiosennych porządków nie traktować wszystkich roślin tak samo, pomimo dobrych chęci niektóre zabiegi cięcia mogą tylko im zaszkodzić.

    Drzewa/Krzewy : Usuwamy suche oraz połamane gałęzie, a także takie które zbytnio zagęszczają rośliny lub są pogięte.

    Byliny: Nie wszystkie rośliny wieloletnie wymagają cięcia, zcięcia lub przycięcia jednak u większości z nich jest ono niezbędne. Dla roślin które zakwitają na jednorocznych pędach brak wiosennego cięcia będzie skutkowało nielicznym kwiatem. Przykładem takiej byliny jest piękna Perowskia łobodolistna którą pierwszej wiosny skracamy podobnie jak trawy do 10 cm nad ziemią, a przez następne sezony skracamy ją każdej wiosny do 3-4 pąków.

Ilustracja poniżej pokazuje jak zaniedbanie cięcia skutkuje słabym wyglądem (zielony kolor jednoroczne przyrosty, brązowy kolor część zdrewniała).

  1. Pęd jednoroczny.

  2. Pęd który nie został przycięty na zimę (przyrost u samej góry pędu).

  3. Pęd który został słabo przycięty (o 1/3 długości) na zimę.

  4. Pęd przycięty na zimę o 2/3 długości dzięki czemu nastąpił silny przyrost boczny.

 

Jeśli odpowiednio poprowadzimy cięcie zachowawcze oraz pielęgnacyjne rośliny w naszym ogrodzie będą piękne nie tylko w górnych partiach ale także na dole oraz wewnątrz.

 

   Trawnik: Po zimie nasz prawnik powinien odzyskać piękny wygląd i soczystą zieleń w tym celu powinniśmy usunąć stare i suche szczątki trawy (wertykulator) oraz rozluźnić i napowietrzyć glebę (aeracja). Na wiosnę orientacyjne zapotrzebowanie na Azot to 12 g/m2, w dalszej kolejności Fosfor 5g/m2 oraz Potas 2g/m2. Dzięki dawce fosforu trawnik zdecydowanie się zagęści, oraz rozbuduje system korzeniowy. Jeśli w naszym trawniku zagościł mech zastosujmy nawóz z żelazem.  

 

Ogród powinien przede wszystkim dawać szczęście i ożywiać umysł swoim pięknem

Gertrude Jekyll
Projektantka ogrodów